Hope Triathlon 2012

This year's Tri will be on July 7th - full information can be found here. Register here.


Hope Triathlon 2011 Results

Thank you to everyone who competed and volunteered to make this such a great event!

Individual Results:

Place Time Race # First Last Town Age
1 1:04:07 39 Stephen  Judice Dayton  40 (New course record)
2 1:04:31 63 Scott Layton Rockport 35
3 1:07:05 1 Adam Scott Hope 42
4 1:09:36 46 Jason  Gallant Hope 43
5 1:10:15 36 David  Root Hope 42
6 1:11:23 24 David  MacMillan Hope 34
7 1:12:23 62 Reid  Evans Camden 17
8 1:13:02 66 Andrea Wilhelm Lincolnville 31
9 1:14:39 8 Andrew  Stewart Hope 35
10 1:15:15 2 Beth  Anderson Northport 37
11 1:15:53 45 Matt Damon Brewer 37
12 1:16:29 7 Maureen  Scott Hope 41
13 1:16:39 54 Alden  Robbins Searsmont 36
14 1:16:43 10 Edward Pomeroy Bangor 39
15 1:17:03 37 Amy Root Hope 40
16 1:18:36 61 Geoff Scott Camden 56
17 1:20:41 21 Lenny Snydman Boston, MA 46
18 1:20:55 42 Jason  Andrews Lincolnville ctr 33
19 1:20:59 55 Diana  Castle Rockport 40
20 1:21:12 28 Monicque Deschamps Belfast 40
21 1:21:48 5 Donald Mansius Appleton 52
22 1:22:06 49 Bgabe Schuft Hope 34
23 1:22:48 26 Rene Ruiz Camden 68
24 1:23:07 44 Jessica  Damon Brewer 36
25 1:23:34 11 Amy Pillitteri Belfast 49
26 1:23:54 40 Lianne McCluskey Hope 19
27 1:24:45 9 James Sanborn Orono 37
28 1:25:44 15 Chris Tomalty Brooks 39
29 1:26:53 35 Andrew  Beauchesne Camden 19
30 1:26:57 72 Geoff James Rockport 45
31 1:27:12 67 Ben  Wilhelm Lincolnville 31
32 1:27:22 3 Robin Chace Rockport 26
33 1:28:50 58 Christina Killoran Portland 37
34 1:28:51 29 Jacob Eichenlaub Washington 37
35 1:28:57 18 Libby Heald Thorndike 42
36 1:29:04 47 Sarah Richards Bristol 42
37 1:29:22 48 Maho Hisakawa Lincolnville 31
38 1:29:23 27 Judith Masseur Hope 38
39 1:29:38 73 Eliza Hazelton Rockport 50
40 1:30:15 38 Eleanor Conover Camden 22
41 1:30:32 16 Jane Cady Belfast 41
42 1:31:33 79 Luke Morong Camden 23
43 1:31:34 78 Kendra Drinkwater Steep Falls 37
44 1:31:35 77 Amy  Vacchino Cornish 34
45 1:32:05 41 Eddie McCluskey Hope 16
46 1:32:08 30 Sarah Anne Plummer Damariscotta 44
47 1:32:15 52 Amy Philbrook Robbins Searsmont 33
48 1:32:28 6 Heather Ward O'Malia Belfast 41
49 1:32:43 65 Lauren Girouard Falmouth 21
50 1:33:18 25 Mary Ruoff Belfast 49
51 1:34:09 4 Ebinumo Amabebe Camden 22
52 1:34:44 60 Mish Morgenstern Rockland 39
53 1:35:11 71 Amanda Crutcher Rockport 49
54 1:35:15 20 Shawn Chandler Warren 35
55 1:35:17 13 Kristi Panayotoff Lincolnville 62
56 1:36:06 56 Hannah Fake Newcastle 16
57 1:36:19 75 Tanya Schmid Hope 21
58 1:36:27 68 Sonya Clark Belfast 39
59 1:36:43 50 Dale Cross Morrill 50
60 1:38:07 59 Marianne  Forti Rockland 42
61 1:38:38 19 Elizabeth Hall Brattleboro, VT 43
62 1:39:09 51 Jennifer Hixon Camden 35
63 1:39:12 31 Drew  Darling Camden 58
64 1:39:37 33 Vivienne Larmor Camden 38
65 1:41:22 22 Chuck Markowitz Hope 57
66 1:41:22 23 Seth Haskins Hope 36
67 1:44:51 64 Rebekah Smith Union 40
68 1:44:54 57 Karen Bickmore Washington 39
69 1:45:24 73 Jessica  Andrews Lincolnville ctr 34
70 1:45:33 76 Art Warren Camden 76
71 1:46:10 74 Cathy  Caveney Rockland 40
72 1:46:23 12 Allison Davee Hope 48
73 1:48:22 70 Sabatino Scattoloni Camden 35
74 1:48:37 32 Stacy Whitley Hope 31
75 1:49:10 17 Charlene Orne Camden 44
76 1:51:33 14 Sloan Russell Deer Isle 36
77 2:01:04 69 Joseph  Moore Rockport 33
78 2:02:00 53 Anne Leidinger Montville 53

Team Results:

Place Team # Time
1 1 1:21:14 Peter Galloway Will Galloway
2 4 1:21:37 Lorna Fake Dean Jacobs
3 3 1:22:56 Mark McCluskey Brooks Saltonstall Ella Scott
4 5 1:28:44 Joel Blemaster Christopher Harris Bonny Longley
5 2 1:36:42 Bill Bracher Ben Welt